Nagy Iván már kicsi korában fúrt, faragott, barkácsolt, középiskolás korában pedig végképp elkötelezte magát a fával. Felmenői közül dédnagyapja kötődött ehhez az anyaghoz, mivel ő ácsmester volt.
A 28 éves fafaragó Beledben töltötte gyermekéveit, majd soproni szakképző iskolában asztalos szakmát szerzett. A fafaragásra egy vadásztársasághoz tartozó baráti kör tagjai ösztönözték, akik láttak benne fantáziát. A fiatalembert egykori testnevelő tanára látta el szerszámokkal, aki erdélyi származású lévén, szintén kapcsolatba került a fával. A székelykaput közösen készítette mesterével, aki mutatott neki néhány hasznos fogást, de Nagy Iván szerint ezt a fajta tevékenységet nem lehet egy az egyben megtanítani, mert mindenkinek magának kell ráérezni.
A beledi műhelyben trófeaalátétek, órák, képek, képkeretek készülnek, de a fafaragó különösebben nem válogat, mert amiben fantáziát lát, elkészíti. Elsősorban a természetközeli vagy azt megidéző tárgyakat szereti kifaragni, és gyakran a vadászlesen találja ki, hogy mi lesz a következő téma. Az alkotó elképzelését rajba önti, melynek megvalósításához hársfa, tölgyfa, kőris és dió kerül a munkaasztalra. Sok mindenre használhatók a modern CNC gépek, de inkább csak sorozattermékek előállítására alkalmasak, ezért az igazi kézimunka eredményeit nem tudják visszaadni. A tárgyak előállításához többféle technikát alkalmaz, így előkerül a dekopír- és szalagfűrész, valamint a ragasztó és a gyalu. Szarvast ábrázoló faragása hosszabb időt vett igénybe, mert alkalmanként egy-másfél órát tudott rászánni művére, miközben többször átgondolta a formázást és a felesleges, oda nem illő részek eltávolítását.
A Beled Napján munkáival bemutatkozó Nagy Ivánnak jelenleg hobbija a fafaragás, de szeretné komolyabban művelni, amihez tudja, hogy elengedhetetlen a műhely fejlesztése is. Az amatőr alkotó életében újabb kiállítás egyelőre nincs kilátásba, de minden megkeresésnek nagyon örül.
Beküldés dátuma: 2016. 10. 05.A beledi katolikus templom felújításának ideje alatt a közösségi házban tartják meg a szentmiséket.
A diákokkal és a felnőtt dolgozókkal együtt idén ősszel közel ezren kezdték meg a tanulmányaikat, illetve a munkát a kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvodában.
Nincs miért izgulni az elsősöknek, hiszen 2023 szeptemberétől a széchenyisek nagy családjához, összetartó közösséghez tartoznak valamennyien.
A Kapuvár Térségi Általános Iskolában a 2023/2024-es tanévtől számos változás lépett életbe: több ismeretlen arc, új pedagógusok, az azonos korosztályba tartozó gyerekek helycseréje miatt pedig sokuknak szokni kell az új környezetet.
Vendégjárás címmel tartott táncos-zenés délutánt a csornai Pánlika Táncegyüttes. Immár öt éve annak, hogy a pánlikások – a közönség nem kis örömére – vendég fellépőket hívnak Csornára, hogy közösen búcsúztassák a nyarat.
Egyik legősibb ünnepünk, a keresztény magyar állam alapításának alkalmából tartottak megemlékezést a Csornai Premontrei Rendház dísztermében.