Egyedülálló népművészeti kinccsel rendelkezik a Kapuvártól nem messze található Hövej, ahol anyáról leányra szállt a csipkevarrás öröksége. Az asszonyok keze nyomán virágzott ki a változatos mintakinccsel és öltéstechnikával készült höveji fehér hímzés, mely sok-sok díjat és elismerést szerzett az alig 330 fős kis településnek.
A Hövejen élő, ügyes kezű asszonyok generációi – anyáról leányra hagyományozva – 150 év alatt fejlesztették ki azt a hímzéstechnikát, melynek eredményeként létrejött a ma ismert rendkívül változatos forma- és mintavilágot alkalmazó csipke. A település méltán lehet büszke azokra a hímzőasszonyokra, akik életben tartották, gazdagították és a világnak bemutatták népművészeti alkotásaikat.
Győr-Moson-Sopron Vármegye első megyerikuma, az UNESCO szellemi-kulturális örökség részese, valamint kiemelkedő nemzeti értékeinknek számító alkotás, amely 2023-tól felkerült a hungarikumok listájára és vált a Fertő-rábaközi térségi első hungarikumává. Utóbbi elismerésében vitathatatlan érdemeket szerzett a Höveji Csipke Egyesület, a Höveji Csipkevarrók Köre, valamint a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara önkéntes tagegyesülete, a Montázs Kézműhely Egyesület, illetve annak elnöke, aki egyben Hövej község polgármestere. Vargáné Molnár Zsuzsanna a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Csornai Premontrei Rendház dísztermében tartott térségi évzáró gáláján elmondta, hogy a kapuvári viselet a Rábaköz leggazdagabb múlttal és díszítőkincsével rendelkező népi ruházata, melynek előállításában a helyi kisiparosok is közreműködtek. Az öltözet sajátossága, hogy a szomszédos Hövejen élő, speciális tudással rendelkező asszonyokkal hímeztették ruhadarabjaikat.
Az alkotó-teremtő képzelet eredményeként virágos rétek, kertek elevenedtek meg.
– A szomorúságban és a boldogságban varrott hímzések tették ismertté Hövej nevét a nagyvilágban. A híres kapuvári ünnepi viseleten megjelentek a höveji hímzések. A kapuvári asszonyok a hövejiekkel varratták a zsebkendőket, jegykendőket, váll- és fejkendőket, a kötényeket, a vászongatyák szélét és a gallérokat – fogalmazott Vargáné Molnár Zsuzsanna. A hímzések nagy szerepet kaptak a ruhákon, blúzokon, szoknyákon, kötényeken. A minták gazdag változataival találkozhatunk. Akkor a legértékesebb a kézimunka, ha sok „pókozás” van benne, illetve ha a virágmotívum belső térkitöltése más-más „pókos” bekötéssel készült. A hímzés eredeti alapja a gyolcs volt, később elterjedt a batiszt, a lenbatiszt, pamutszövet is – tette hozzá.
A höveji csipke eredete körül több legenda is kialakult. Az egyik szerint Nyikos Gáspárné Horváth Borbála höveji leány libapásztorként szolgált a Pozsony vármegyei Puszta-somorján, ahol megtanulta a hímzést. Farsangra kötényt készített magának, amit mindenki megcsodált. A fehér táncos kötényt a falubeli lányok lemásolták és egyre többen viselték az ünnepeken. A legenda idővel élővé vált és a höveji asszonyok szebbnél szebb hímzéseket készítettek és készítenek napjainkban is. A legenda szerint a lányok tűvel a kezükben születnek Hövejen és már gyerekkorukban a hímzőráma mellett ültek, hogy a csipkés virágok rajzolását, kivarrását megtanulják. A varróasszonyok összejöttek és munka közben beszélgettek, énekeltek, újságokból olvastak fel egymásnak. (Fotók:.facebook.com/hovej)
2024 januárjában lezárult a Kapuvár és Garta egyesítésének 100. évfordulója, Garta alapításának 360.
A kapuvári katolikus iskola elsősei is túl vannak az előkészítő időszakon, az őszi szünet óta pedig matematikából és magyarból is veszik sorra az előírt tananyagot.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél a jól tanuló és a szociálisan rászoruló, valamint az egyházban aktívan tevékenykedő, „hitüket gyakorló” gyerekeket támogatják az alapítványon keresztül.
November végén megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a csornai jégpálya. Advent első vasárnapján ünneplőbe öltözött a város és kigyúltak a település káprázatos fényei.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.