Történelmünknek van néhány olyan feledésbe merülő, elhanyagolt, kevésbé hangsúlyozott eseménye, amely saját korszakában viszont nagyon nagy jelentőséggel bírt. Ilyen a több mint 1100 évvel ezelőtt lezajlott pozsonyi csata, melynek emlékére rönkszobrot állítottak nemrég Farádon.
– Rendhagyó alkalom miatt jöttünk össze. A történelem egy elfeledett magyar hőstettét elevenítjük fel:
ez a pozsonyi csata – mondta köszöntőjében Szalai Zoltán, Farád polgármestere. Azért vagyunk itt, hogy felhívjuk a figyelmet a méltánytalanul mellőzött, és ritkán emlegetett, a magyarok számára dicsőséget hozó ütközetre. Gyermekeink úgy nőjenek fel, hogy történelmünk minden mozzanatát ismerik.
– «Decretum, Ugros eliminandos esse», rendeljük, hogy a magyarok kiirtassanak – így hangzott az akkor még csak 14 éves IV. Ludwig, Gyermek Lajos kiáltványa. Százezres sereggel, öntelten, legyőzhetetlenségének biztos tudatában vonult fel ellenünk Nagy Károly frank uralkodó. Nem volt véletlen e nagy hadi készültség, hiszen az akkori németség jól látta, hogy érdekeit mennyire veszélyezteti, ha egy ilyen jelentős katonai erőt képviselő nép gyökeret ver a Kárpát-medencében, mint Árpád népe. Meglepetésükre azonban a Kárpát-medence frissen rendeződött magyarsága iszonyú csapással vágott vissza. A 907-es esztendő áldás havának , ami július 4-e, és hetedik napjáig tartó pozsonyi csatában a támadó németek vesztesége jellemzően annyira súlyos volt, hogy több mint száz esztendeig tartózkodtak mindenféle magyarellenes hadmozdulattól – elevenítette fel Széles Sándor a kora középkor egyik legjelentősebb ütközetét.
A kormánymegbízott beszédében arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy még egy kiemelkedően fontos üzenete van a megemlékezésnek: „Hozzájárul az eltagadott, elfeledett, hiteles nemzeti történelemszemlélet helyreállításához.”
– Őrizzék közösen és adják tovább a következő nemzedéknek dicső történelmi múltunkat – hangsúlyozta Széles Sándor.
Farádon minden esztendőben megtartják a falunapot. Az önkormányzat nem akarja, hogy ellaposodjon a évente megrendezésre kerülő egész napos program, ezért mindig valamilyen történet köré szövi az ünnepi alkalmat, hogy ezáltal még egyedibb és megismételhetetlenebb legyen. A Hanyi nyár elnevezésű program idei aktualitását a pozsonyi csatára való emlékezés adta meg.
A Hanyi nyár elengedhetetlen része a főzőverseny, így bárki megkóstolhatta a zsűri által az első, a második és harmadik kategóriába sorolt, szabadban készült ételeket. Farád több mint tíz éve testvérkapcsolatot ápol Bart és Jányok községgel, így szlovákiai magyar barátaik is részt vettek a falunapi vigasságon. A focimérkőzést Tonkó Sándor emlékére rendezik meg. A vándorserleg mindig az adott évben győztes csapathoz kerül. A gyerekeknek ingyenes játékok tették feledhetetlenné a Hanyi nyár nevű programot.
Jól működik a Magyar Falu Program, jellemezte röviden a farádi polgármester a vidéki kistelepülések fejlesztésére, népességmegtartó erejének növelésére létrehozott támogatási rendszert.
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
A beledi nyári tábor szervezői a közelben keresnek kirándulóhelyet a gyerekeknek. Rácz Árpádné elmondta, hogy egyrészt végesek az anyagi lehetőségek, másrészről nem szeretnék órákon keresztül utaztatni a táborozókat, és egyébként is megyénk sok szép látnivalóval rendelkezik.
Török Jeanette a Rábaközi Médiacentrumnak rendszeresen beszámol a Beledi Általános Iskola sportéletéről.
Csorna Város Önkormányzatának képviselő-testülete júniusi ülésén elfogadta a 2025. évi költségvetés negyedéves módosítását, mely a január 1-jétől április 30-áig terjedő időszak átvezetéseit tartalmazza.
Beleden sok éve hagyomány, hogy a pünkösdi fesztivál alkalmával a helyi művelődési házba várják a kultúrakedvelő közönséget.