Aktuális televízió, újság, rádió és internetes hirdetési ajánlatunk Megnézem
Hallgasd a Rábaköz Rádiót online a weboldalunkon!
Hirdetés

Az egyházi szokások maradandóak

Buthi Gyula két testvérével együtt  vett részt a gyermekeknek szervezett bibliaórákon. A hittanosoknak Jézus életének tanulmányozása kötelező volt, de a tősgyökeres beledi férfi sosem érezte ennek hátrányát. A templomba járást a mindenkori prédikátor személye is befolyásolta. Az idősebbeknek furcsa volt a gitárzenével kísért istentisztelet, a fiataloknak viszont annál jobban „bejött”. – A rendszerváltást már mint presbiter éltem meg – mondta a gyülekezet felügyelője, akinek a hívek és az egyházi vezetés közötti kapcsolat megteremtése a feladata. A világi vezető szerint a rendszerváltást követően kicsit többen jártak templomba, de a csoport egy része lassan elmaradozott. Buthi Gyula annak örül, ha a rendhagyó istentiszteleteken megtelik az evangélikus templom. Az egyházkerületi missziós napra és a „szeretetvendégségekre” általában sokan jönnek. Beled polgármestere és az önkormányzati dolgozók  támogatásukról biztosítják a gyülekezetet.

Molnár Sándor a vásárosfalui evangélikusok hitéletéről, illetve ünnepi alkalmaikról beszélt. Családja az előbbiekben központi szerepet töltött be. A falu polgármesterét kisgyermekkén keresztanyja nevelte, aki egyházsegédként tevékenykedett, maga pedig középiskolás koráig harangozó volt. Miután végzett, a kántori könyörgést minden Vasárnap meghallgatta. Igyekezetéért „fizetség” is járt, mert lekaszálhatta a 800 öles területet és a temetőt, amivel több volt a munka mint a haszon. Molnár Sándor fiatal korában felmagasztalónak érezte, hogy rábíztak valamit és becsülettel el tudta végezni. A rendszerváltás az evangélikus gyülekezet tisztségviselőinek sok pozitív változást hozott, mert az 1990-es évek előtt még a presbiteri tagságról is le kellett mondaniuk gyermekeik továbbtanulása érdekében. Molnár Sándor szülei és nagyszülei is szerettek volna Vásárosfaluban evangélikus templomot építeni, mert imaházként az általános iskola működött. A település nemrég pályázatot adott be, ezért reménykednek, hogy egyszer megvalósulhat a hívek álma. Rajtuk nem múlik, terveket készíttetnek, és ha kell, módosítják is a projektet. A falu vezetője bízik a helyiek pártoló hozzáállásában, mert a tapasztalatok szerint a kisebb dolgokért is felsorakoznak, nem egy templomépítésért! A székelyvajai testvértelepülés lakói – szükség szerint – a kőműves vagy az ácsmunkát ingyen felajánlották.
Beküldés dátuma: 2013. 07. 10.

Kapcsolódó hírek

  • Idősek napi ünnepség Csornán

    A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.

További hírek