A Rábaközi Médiacentrum Múzeumi percek című sorozatában legutóbb egy különleges tárgyat mutatott be a nézőknek a Csornai Múzeum munkatársa. Balázs Tibor elöljáróban ismertette a bakteralabárd eredetét és a hozzá kapcsolódó néphagyományt.
Balázs Tibor mielőtt bemutatta a közel 200 éves 19. századi rábaközi bakteralabárdot, elmesélte, hogy mivel foglalkoztak régen a bakterek. Maga a kifejezés a német Wächter szóból ered, melynek jelentése: őr, éjjeli őr, ezért a vasúti őrökre, pályaőrökre is szokták alkalmazni a kifejezést.
– A bakterek, éjjeliőrök nagyon fontos, felelősségteljes feladatot végeztek a rábaközi községekben az elmúlt évszázadokban. Őrizték a falvakat, botjukkal, bakteralabárdjukkal járőrözve éjszaka az utcákon és vigyáztak a lakosok értékeire, házaira. Igyekeztek megakadályozni a tűzeseteket, lopásokat, rablásokat, garázdaságokat – fogalmazott a gyűjteménykezelő. Általában megbízható, becsületes, éber és józan embert bíztak meg ezekkel a teendőkkel – tette hozzá, majd így folytatta: A bakter azt is jelezte, hogy hányat ütött az óra és figyelmeztette a lakosságot, hogy a tűzre-vízre vigyázzanak.
A 14. századi svájci eredetű és a középkorban gyalogsági fegyverként használt alabárd alkalmas volt a szúrásra, a vágásra és az ütésre. A kampójával könnyedén kirántották a lovasokat a nyeregből. Mindez megmagyarázza, hogy a svájci parasztok milyen sok győzelmet arattak a lovas csapatok felett. A hosszú nyelű szálfegyver elterjedt volt Mátyás király fekete seregének nehézgyalogságánál is.
Balázs Tibor elmondta, hogy az alabárdot a Vatikánban ma is használják a pápa testőrségét képező svájci gárdisták díszfegyvereként. A Csornai Múzeumban lévő eszköz a rajta lévő felirat szerint 1840-ben készült és a rábaközi Kisfalud településről származik. A szakemberek valószínűsítik, hogy a bakter számára készült alabárd az egyik helyi kovácsmester munkája. A 19. századi eszközön olvasható a «dicsírtessík a Jézus», az 1840-es évszám, néhány rövidítés, továbbá az «és a többi» felirat is. Ezenkívül az elején és a hátulján is feltüntették a katolikus többségű Rábaközben gyakran használt Mária-monogramot is.
A bakterekhez számos különleges néphagyomány kötődik. Az utolsó rábapordányi bakter, Porga András egyben harangozó is volt. Szilveszter éjjeli bakterkiáltóját 1971-ben jegyezte fel a farádi Horváth Győző tanár, a Rábaköz kiváló ismerője és kutatója – mesélte a Csornai Múzeum gyűjteménykezelője.
A bakter újévköszöntő énekéért, és egész éves szolgálataiért és hálájuk jeleként itallal és frissen sütött kaláccsal, süteménnyel kínálták. Kolbászt, sonkát, aprópénzt tettek a tarisznyájába, ő pedig ment tovább, hogy a következő háznál folytassa énekét, de volt, ahova csak újév hajnalán ért oda.
A bakter szilveszter éjjelén végigsétálva a falu utcáin, botjával bekopogtatva a házakhoz a következőt énekelte:
Nyolcat ütött már az óra
Ember vigyázz ezen szóra
Holnap már új évet érünk
Isten ha meghagyja érnünk
Dicső hála Istennek
Az új esztendőben.
Elmúlik az ó esztendő,
itt lesz már az új esztendő.
Legyen boldog minden ember
Legyen boldog minden ember
A családja körébe’
Boldog új esztendőbe’
A Csornai Múzeum az állandó néprajzi kiállítását három termen és egy folyosón keresztül mutatja be az érdeklődők számára.
Nem tudni kell, hanem érezni, hogy mi a valódi művészet – fogalmazott Biky Ottó a Kerényi György Alapfokú Művészeti Iskola képzőművész növendékinek műveiből összeállított tavaly év végi tárlatmegnyitón.
A kapuvári Berg iskola pék-cukrász, kereskedelmi értékesítő és festő-mázoló-tapétázó szakra járó diákjai vettek részt a legutóbbi görögországi tanulmányúton.
Különleges lehetőséget kaptak a kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Iskolaközpont diákjai: olyan amerikai pedagógus is részt vesz az angol nyelvi képzésükben, aki egy-egy órát tart a fiataloknak.
A kapuvári katolikus iskola elsősei is túl vannak az előkészítő időszakon, az őszi szünet óta pedig matematikából és magyarból is veszik sorra az előírt tananyagot.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.