A Beledi „Ezüstfenyő” Nyugdíjas Egyesület tagja szerint minden generációnak meg van a maga karácsonya. Fiatal korában nagyon szerény körülmények között ünnepeltek a családok, de már az ő gyerekei is másként élték meg a karácsony, az unokák pedig annál is több fényhez, csillogáshoz vannak szokva.
Bödecs Lajosné hatvan évvel ezelőtti történeteit osztotta meg a Rábaközi Televízió nézőivel. A fiatalok akkoriban korán reggel keltek, és szüleikkel indultak a hajnali misére. A harmadik gyertyagyújtással egy időben megkezdődött a karácsonyköszöntő. A faluban még élt a népszokás, az ún. regölés, melyből nemcsak a fiúk, hanem a lányok is kivették a részüket, akik négyes-ötös csoportokban indultak el a családokhoz. A gyerekek boldog karácsonyt és nyugodalmas jó éjszakát kívánva mentek tovább a következő házhoz.
Bödecs Lajosné szegényes karácsonyra emlékszik, mert édesapja egyedüli keresőként tartotta el a családot. A cementüzemből kapott egy kilogramm szaloncukorral díszítették fel a fát. A diákok az iskolában különböző színes papírból készítettek karácsonyi díszeket, melyeket boldogan mutattak meg otthon szüleiknek.
A gyerekek többnyire praktikus dolgokat kaptak ajándékba: sapkát, sálat, kesztyűt, néha könyvet, labdát, de minden apró csekélységnek nagyon örültek.
A disznóöléseket az ünnepek körüli időszakban tartották meg. A „mindenes” levest a háznál termett gyümölcsökből, a szilvából és az almából főzték. A délután ledagasztott kelt tésztából a gyerekek kedvence, a friss kakaós csiga készült el estére. A régi sparhelt sok mindenre jó volt, ráadásul be is fűtötte valamennyire a helyiséget, aminek a hideg napokon nagyon örültek.
A televíziónknak nyilatkozó nyugdíjas szenteste tartja a névnapját, ezért a teljes család nála szokott összegyűlni. Bödecs Lajosné úgy gondolja, a mostani vírushelyzetben el kell tekinteni a hagyományoktól.
– Van telefon, internet, mindenkivel kommunikálhatok. Ha jobb idő lesz, kimegyünk az udvarra. Vigyázzunk egymásra! – mondta Éva asszony, aki gyümölcslevessel és valamilyen dagasztott tésztával készül az ünnepre.
Szerinte régen sokkal inkább a szeretetről szólt a karácsony, mert azóta előtérbe került a fény és a csillogás. Persze azért vannak kivételek, de jobban örülne, ha nem az ajándékozáson lenne a hangsúly. A karácsony maradjon a szeretet ünnepe – tette hozzá.
Kertjében legalább kétszáz – főleg négy-öt méteres és néhány kisebb – fenyőfa található. Pénzt sosem kér érte, inkább elajándékozza. Valamelyik évben a város adventi koszorújának elkészítéséhez ajánlotta fel az egyik fát, a nagyobbakat pedig előszeretettel adja oda, hogy a templomokban vagy a köztereken örvendeztessék meg az embereket.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
Fennállásának 65. évfordulója alkalmából idén nyáron jubileumi kórustalálkozót szervezett a Csornai Bárdos Kórus.
Kapuvár nagy napjának nevezte a korabeli országos sajtó az 1924. augusztus 15-én felavatott világháborús emlékmű leleplezését.
Pappné Kovács Piroska negyven évvel ezelőtt megszeppent gyerekekkel találkozott minden év szeptemberében, és ehhez képest ma sokkal öntudatosabb, bátrabbak és nyitottabbak a nebulók.