A közösséghez tartozás és a játék öröme motiválta a régi bágyogszováti kézilabdásokat. Annak ellenére, hogy az anyagiakban nem dúskáltak, megkérdőjelezhetetlenül messzire jutottak. A magánéletben is egymást segítették, egyként búsultak és vigadtak, mindenki örömében, bánatában osztoztak.
Az ’50-es évek végén honosodott meg a kézilabda a településen Véghelyi Miklós pedagógus (későbbi igazgató) kezdeményezésére. Az igazi sikertörténetet a néhai Szabó Lajos kezdeményezésére és Torma József irányításával 1983-ban újjáalakult csapat vitte véghez.
– Ma már számomra is hihetetlennek tűnik mindaz, amire akkoriban képesek voltunk. Láttuk, hogy sokkal több munka kell a még jobb eredményekhez, ezért heti négyszer edzettünk, plusz lejátszottuk a sokszor több száz kilométerre megrendezett meccseket. A mai életvitel mellett ez szinte elképzelhetetlen, főleg mindenféle anyagi ellenszolgáltatás nélkül – emlékezett vissza a dicső múltra Torma József. Az edző szerint az elején laikus módon álltak az egészhez, és főleg a lelkesedés vitte őket előre, miközben tudták, hogy ez kevés lesz a nagyobb célok eléréséhez. – Többen elvégeztük az edzői tanfolyamot, ami sokat jelentett a szakmai munka előrelendítésében. Amikor egy-egy nagyvárosi csapattal kerültünk szembe, kicsit meglepődtek, hogy egy kisközség csapata mire képes. Később alaposan megismertek bennünket és akik velünk játszottak, biztosan megjegyezték Bágyogszovát nevét. A legutolsó meccsen, amikor megnyertük az NB II-ben a bajnokságot, Csorna volt az ellenfél, 600 néző állta körbe a kézilabda pályát.
– Most júniusban ünnepeltük volna a 25. évfordulót, de a koronavírus-járvány miatt ezt el kellett halasztani. Úgy gondoljuk, talán ősszel meg tudjuk tartani, amennyiben mégsem, akkor jövőre tervezzük az összejövetelt – mondta Torma József.
Már a Csorna elleni meccs előtt tudott volt, hogy bajnokként fogunk lejönni a pályáról – emlékeztek vissza az egykori játékosok.
Horváthné Major Erika negyedikes korában kezdett kézilabdázni a csornai Lipovits Károly tanár úr keze alatt, utána a Győri Textilesnél játszott. Gyermekvállalása után kereste meg Torma József és hívta a bágyogszováti csapatba, ahol hat éven keresztül játszott.
Kovács Józsefné Tünde hatodikos volt, amikor szóltak neki, hogy itt van egy jó csapat, ahova ügyes lányokat keresnek és lehetne csatlakozni. – Páran kijöttünk az edzésre, és azonnal megtetszett a közösség így maradtunk. Nem bántuk meg, hisz nagy tudású, tapasztalt játékosoktól leshettük el a kézilabda fortélyait.
Szabó Ilona ötödikes korában kezdett Bágyogszováton kézilabdázni, hosszú időn keresztül játszott az NB I-ben. – Jó híre volt a csapatnak, ezért más településekről is jöttek játékosok, sokan szerettek volna itt játszani. A körzeti után jött a megyei bajnokság, majd az NB II, ahol először ötödikek, harmadikok, másodikok és végül bajnokok lettünk. Major Erikával a tapasztaltabb bágyogszováti játékosok közé tartoztunk, de NB I-es rutinunk sokat segített – emlékezett vissza.
A tartalék csapattal és a felnőttekkel is szép eredményeket elérő Szabó László egykori középpályás labdarúgó személyében új elnök irányítja a Bágyogszováti Községi Sportegyesületet. Elmondta, hogy várhatóan augusztusban indul a következő idény, melyre lelkesen készülnek a csapattagok, a vezetőséget pedig olyan fiatal szakemberek alkotják, akik tenni akarnak a bágyogszováti sportegyesületért. A bágyogszováti focicsapat a tél folyamán a mezőny végén állt, de a legközelebbi bajnokság végén az első hat hely valamelyikét szeretnék megszerezni.
A fiatalok szívére nem lehet hatni, így később is előfordulhat, hogy szülőfalujukon kívül találja meg őket a szerelem, ezért valamelyik nagyvárosban képzelik el a jövőjüket.
A kapuvári katolikus iskola elsősei is túl vannak az előkészítő időszakon, az őszi szünet óta pedig matematikából és magyarból is veszik sorra az előírt tananyagot.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél a jól tanuló és a szociálisan rászoruló, valamint az egyházban aktívan tevékenykedő, „hitüket gyakorló” gyerekeket támogatják az alapítványon keresztül.
November végén megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a csornai jégpálya. Advent első vasárnapján ünneplőbe öltözött a város és kigyúltak a település káprázatos fényei.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.