Pásztori elöljárója pár évvel ezelőtt még reménytelenebbnek látta a falu megtartóképességét, de az utóbbi időben mintha megfordulni látszana a kedvezőtlen tendencia: jó hír, hogy kevésbé pártolnak el a fiatalok. Ennek egyik valószínű oka, hogy a faluban olcsónak mondhatók az ingatlanok: 4-5 millió forintért már lakható állapotú házat lehet vásárolni. Idén három huszonéves pár döntött úgy, hogy itt maradnak, december végéig pedig öt csecsemő születését
várják a háromszáz lelkes településen. Pásztori abban a speciális helyzetben van, hogy a településen működő megyei fenntartású intézmény ellátottjai szintén állandó lakosnak számítanak, így velük együtt már négyszázhúszra rúg a létszám.
Roncs Gábor úgy gondolja, hogy aki akar, talál magának munkát a környéken, ezért nem nyomasztja az embereket az állástalanság. Kötöttpályás vasútvonal nem halad át községen, ezért főleg az autóbusz-közlekedést veszik igénybe a helyiek, de néhányan személygépkocsit használnak a bejáráshoz. A közeli 86-os főútvonalon zajló kamionforgalom őket egyáltalán nem zavarja – tette hozzá a polgármester, majd ismét a fiatalokra gondolva megjegyezte: az évente egyszer megrendezett falunapon és nyárbúcsúztatón kívül nem nagyon van más szórakozási lehetőség, mert a többi ünnepség inkább a kisebbeknek szól. A klubhelyiségben sporteszközök és egyéb szabadidős tevékenység eltöltésére alkalmas eszközök várják az érdeklődőket. A kábeltévé és az internet be van vezetve, viszont nagyon hiányzik a szennyvízelevezetés, amelyre kétszer adtak be pályázatot, de ez idáig egyik sem járt sikerrel. A korábban kialakított két szociális bérlakás mellé már tervezik a harmadikat: a régi óvodai konyhából szeretnének, s ha másként nem megy, akár önerőből egy 75 m2-es lakást építtetni.
Az ingatlanok említett olcsóságán kívül a jó levegő, a nyugodt környezet és a csekély közúti forgalom teheti vonzóvá a falut, ahol a közoktatási intézmények már régen megszűntek. A gyerekek a két kilométerre lévő szilsárkányi óvodába járnak át busszal, falugondnoki kísérettel, az iskolások nagyobb része pedig Csornán tanul, ahova szintén szervezetten utaztatják őket. A nagycsaládosoknak külön kedvezmény nincs, de a letelepülő fiatalok 100 ezer forint vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, s ugyanennyire számíthatnak az újszülött kisbabák is. A nagyobb gyermekek a beiskolázás előtt tízezer forintos segélyt kaptak, az óvodai költségeket pedig teljes egészében átvállalja az önkormányzat. – Szinte erőnkön felül vállaljuk ezeket a terheket, mert úgy gondoljuk, a gyermekekben van a jövő – mondta Roncs Gábor.
Beküldés dátuma: 2011. 09. 14.
-
Ügyintézés bárhol, bármikor: Ismerd meg a Digitális Állampolgár appot
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
-
Ügyintézés bárhol, bármikor: Ismerd meg a Digitális Állampolgár appot
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
-
Adventi készülődés Beleden
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél a jól tanuló és a szociálisan rászoruló, valamint az egyházban aktívan tevékenykedő, „hitüket gyakorló” gyerekeket támogatják az alapítványon keresztül.
-
Advent első vasárnapja Csornán
November végén megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a csornai jégpálya. Advent első vasárnapján ünneplőbe öltözött a város és kigyúltak a település káprázatos fényei.
-
Kapuváron szombat este megkondultak a harangok
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.
-
Henczel Szabolcs: A Jóisten egy nagy felkiáltójelet tett az életemben: Eszközöm voltál ebben!
A fiatalok hite is hozzájárult papi hivatásának megerősítéséhez és tovább építkezett belőle.