Aktuális televízió, újság, rádió és internetes hirdetési ajánlatunk Megnézem
Hallgasd a Rábaköz Rádiót online a weboldalunkon!
Hirdetés

Keltákat megelőző ritka régészeti leletre bukkantak

Beled vicai városrészén gabonatárolót építene Kesik Péter, de az általa kiszemelt terület a régészek előtt Ferenc-tagként ismert lelőhelyen található, így a hatóság előzetes kutatást írt elő a szakembereknek.

A régészek korábban a vicai templom melletti felszíni gyűjtés közben találtak értékes leleteket, így a környék felkerült az archeológiai  térképre. A próbafeltárás során a markolóval két méter széles kutatóárkokat ástak a majdan elkészülő épület helyén, hogy pontosítsák a feltételezett eredményeket és annak kiterjedését. A keltákat közvetlenül megelőző korból, 2500-2800 évvel ezelőtti, intenzíven lakott vaskori település nyomait kutatva  fedezték fel a Hallstatt-kultúrához tartozó népesség egykori élőhelyét – mesélte Hargitai András, a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum régésze. A komplex gazdálkodást folytató, földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozó emberek kiegészítésként megőrizték a gyűjtögető, vadászó életformát is. A földbe mélyített házak lakói a feltárások szerint gabonatároló vermeket is használtak. A humuszrétegben szép fibulát (ruhakapcsoló tű), néhány érmét különféle bronzból és ólomból készült tárgyakat, római kori eszközöket találtak a  fémkeresővel. A humuszréteget ma már kb. 70 cm magas sárga agyagréteg fedi, amiből a régészek arra következtetnek, hogy a középkorban, vagy azt megelőzően is természetes módon árasztották el a környékbeli folyók.

Beküldés dátuma: 2017. 05. 23.

Kapcsolódó hírek

  • Az egyház biztos pont legyen az emberek életében

    Nagy valószínűséggel nem az egyházak, sem a benne munkálkodó lelkészek fogják megoldani a világban zajló kibékíthetetlen ellentéteket, háborúkat, de az ő felelősségük, hogy az emberek megleljék a hit általi stabilitást a kis közösségekben.

További hírek