A magyarság vágya beteljesülését várta 1956-ban. A nemzeti függetlenség és a társadalmi rend felépítését szerették volna véghezvinni. A magyar történelem talán legkiemelkedőbb húsz napjára emlékeztek Kapuváron.
Apró, de elszánt nemzet emelte fel a fejét, és nemet mondott az elnyomásra, a diktatúrára. Az ’56-os forradalmat vérbe fojtották, a magyar szabadság összeomlott.
Az 1956-os forradalom 50. évfordulójára Németh D. László helytörténész „Kapuvár, 1956: Fodor József és sorstársai emlékének„ címmel könyvet írt a forradalom és szabadságharc kapuvári vonatkozásairól.
- Amióta a történelemórákon, a hivatalos megemlékezéseken, az ünnepi műsorok alapján idézhetjük fel, mi is történt akkor, fejet hajthatunk az áldozatok emléke előtt, mintha kevesebbet akarnánk tanulni 1956-ról. A forradalom leverését követő évtizedekben Magyarországon tilos volt erről az időszakról beszélni; ellenforradalomnak bélyegezték. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot nyugatra menekülve. 1957 januárjától a forradalom résztvevőit tömegesen bebörtönözték, majd sokukat kivégezték. 1989. október 23-a óta ez a jeles nap kettős nemzeti ünnep Magyarországon: az 1956-os forradalom kitörésének és az 1989-es Magyar Köztársaság kikiáltásának napja – fogalmazott Németh D. László.
– Minden forrás arról tanúskodik, hogy a forradalom alapélménye a nemzeti egység volt és a felszabadultság boldogsága. 1956. október végén az az érzés, hogy együtt van a nemzet, együtt van az ország, mindennél erősebb volt. A forradalom alapkövetelését is az egész nemzet osztotta: Vissza kell szerezni Magyarország függetlenségét! Az önkényuralom helyett szabadságjogokat, önrendelkezést, szabad választásokat akart mindenki – tette hozzá a megemlékezés szónoka.
A kapuvári Fő téri emlékműnél tartott megemlékezésen közreműködtek: Felsőbüki Nagy Pál Gimnázium diákjai, Ézsöl Krisztián narrátor, valamint Bognár Dávid ének.
Beküldés dátuma: 2017. 10. 24.A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
– Legyetek becsületesek, tanuljatok és mindig segítsetek társaitoknak, mindenkinek, akinek szüksége van rá – mondta a csornai széchenyiseknek Széchenyi Sándor.
Nagy valószínűséggel nem az egyházak, sem a benne munkálkodó lelkészek fogják megoldani a világban zajló kibékíthetetlen ellentéteket, háborúkat, de az ő felelősségük, hogy az emberek megleljék a hit általi stabilitást a kis közösségekben.
A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.