Néhai Németh Béla alapító emlékére koncertet szerveztek nemrég a beledi Menderson együttes egykori tagjai, akik szívesen idézték fel a régi próbákat és fellépéseket, ezzel együtt visszahozták a 60-as, ’70-es évek meghatározó slágereit.
Mióta feloszlott a zenekar, Molnár Istvánba azóta dolgozott a vágy, hogy egyszer újra összeálljanak.Úgy érezte, hogy kár lenne teljesen veszi hagyni az együttest, mert talán nyújtottak valami kis értéket. – Régen érlelődött bennünk a koncert megrendezésének ötlete, és az elején még velünk együtt tervezgetett Németh Béla is – mondta Molnár István, aki azzal érvelt csapattársainak, hogy addig kell újrázni, amíg van kivel és van kiknek zenélniük. Sajnos igaza lett, mert elvesztették egyik barátjukat, akinek halála miatt lett a találkozóból emlékkoncert.
Vidéken nagyon kevés lehetőség volt a komolyabb zene képzésre, ezért Molnár István is autodidakta módon tanult muzsikálni. Első fellépése iskolás korában spontán módon történt, amikor szinte a kezébe adták a dobverőket és ösztönösen használta a hangszert. – Tetszett a népszerűség, de olyan dolgokat szeretek csinálni, amelyekről „x” év után is szívesen vállalom: igen, ezt én csináltam. 1970 környékén megalakítottuk a Menderson együttest – jegyezte meg Molnár István, aki nagyon pontos, karakteres zenészként emlékszik Németh Bélára. Az egykori csapattárs az előadásmódra és munkájára mindig igényes volt.
Mivel a klasszikus nászinduló szerzője már „foglalta” a Mendelssohn nevet, Mendersonnak keresztelték el a csapatot. Hogy még markánsabb legyen, kitaláltak köré egy hihetőnek tűnő sztorit is. Molnár István több helyen is játszott, és valamennyi zenész bandától harag nélkül vált el.
– Bármennyire igényesek voltunk az akkori hangszeres tudásunk és a technikai lehetőségek olyanok voltak, hogy csak hangosabban kellett megszólalnunk a Sokol rádiónál, már megfelelt az embereknek. A viszonylagos minőségi követeleményrendszer az emlékkoncertre lépett fel bennünk. Ide nem teljesen passzol a profizmus kifejezés, de legalább annyit elérjünk, hogy ne hagyjunk hiányérzetet senkiben sem – mondta.
Horváth Imre fiatalon zenélt a rábakecöli Meteor csapatával, és a mostani kisegítő zenekari formációban csatlakozott az „előzenekarhoz”. A rábakecöli zenekarral jó hangulatú, nagy bulikat rendeztek annak idején, mert a kisebb településeken még nem terjed el a diszkó őrület – mesélte a dobos, akinek a Deep Purple Füst a víz fölött című száma volt a kedvence.
Varga Balázs több mint négy évtizede kezdte amatőr zenei pályafutását, s ez idő alatt szinte az összes hangszert kipróbálta. A régi beledi együttes munkájában nem vett részt, csak közvetve ismerte a csapatot, viszont többükkel zenélt más formációkban. Az emlékkoncerten való részvételt a Menderson frontemberének, Molnár Istvánnak a megkeresésére vállalta el.
A sopronhorpácsi származású agrármérnök Mihályiban telepedett le. A komolyzenével középiskolás korában ismerkedett meg, a beat és rockzene pedig hobbiszinten érdekelte és foglalkoztatja a mai napig. A basszusgitáros az énekesi posztot is betölti, mert az élet úgy hozta számára, hogy alapszintű angol tudása miatt a zenekarokban rendre neki jutott ez a feladat. Számára a Deep Purple az etalon, művésznevét a brit együttes utolsó legendás felállásában játszó, ma is zenélő angol basszusgitárostól, Glenn Hughes-tól kölcsönözte.
Az emlékkoncerttel kapcsolatban elmondta, hogy ekkora érdeklődésre nem számított egyikük sem.
A tősgyökeres beledi Rózsavölgyi Attilának úgy hozta a sors, hogy több évtizeden át lakott más településeken. A Menderson együttes egyik alapító tagja autodidakta módon képezte magát, de volt időszak, amikor zenetanár segítségével fejlesztette tudását. Leszerelése után Gombás László közvetítésével csatlakozott a zenekarhoz, mert a katonaságnál is játszott. Hétvégenként és búcsúkor járták a környező falvakat, ahol az emberek igényelték a játékukat. Szerinte nem volt nagy zenei tudásuk, de jó hangulatot teremtettek a bulikon. Zenei ízlése széles palettát ölel fel: a klasszikustól kezdve a népdalokon át a rock műfajáig mindent kedvel.
– Harmincöt éven át nem voltam színpadon, most meg kiállni a közönség elé! Nem mutattam ki, de úgy izgultam, mint vizsgák előtt, pedig nagyon örültem, hogy játszhatok – mondta a Menderson emlékkoncertről. A gitáros szerint rengeteg gyakorlásra van szükség a magabiztos fellépéshez. Legutóbb épp hogy megvillantotta zenei tudását, mert saját hangszerével tud igazán kibontakozni.
Az egykori mendersonosokat idénként elkapta hév, de gyakorlás közben is igyekeztek tekintettel lenni a szomszédokra. A legfontosabb volt számukra, hogy valamit közöljenek a zene nyelvén.
A Rábakecölben élő Horváth Imre a ’70-es évek elején a négytagú Meteor együttesben gitározott. A hangszerhasználatot autodidakta módon sajátította el úgy, hogy sokszor a többi zenész ténykedését figyelve gyakorolt. – Aki két akkordot le tudott fogni, az már tudott gitározni, aki négyet, már profinak tekintettük, aki pedig nyolcat, már közel a világsztársághoz – mondta mosolyogva a hobbizenész. Sokkal könnyebb volt eladni magunkat, mert akkor még volt becsülete az élő zenének, még akkor is, ha minőségben messze elmaradt a mai dolgoktól – tette hozzá. Az 50-100 fős vidéki bulikon több mint 500 ember tombolt, és állandóan telt ház volt, persze hozzá kell tenni, hogy akkoriban kevesebb szórakozási lehetőség közül választhattak a fiatalok. Horváth Imre zenei karrierje nem folytatódott, mert házasságkötése után közel harminc évig csak otthon játszott a gyerekeknek akusztikus gitáron. Hatvanadik születésnapja alkalmából családja tavaly meghívta Török Ádámot, akivel közösen játszott. A Menderson emlékkoncertre Molnár István meghívására jött el.
Gombás László gyermekkorában tangóharmonikával kezdte zenei pályafutását. A Lord együttes gitárosa, Vida Ferenc által szervezett zenekarhoz két-három hónapra csatlakozott, velük a szombathelyi MÁV kultúrotthonban játszott. 1969-ben Beledre költöztek, ahol egy év alatt létrehozták a Menderson együttes alap formációját. – Nagyon jó bulikat éltünk át a beledi kultúrházban, és a település 35 kilométeres körzetében, például Csornán, Kapuváron, Babóton, Osliban, Veszkényben és Mihályiban is zenéltünk. Örültünk, ha mehettünk zenélni, nem volt felléptidíj. Örömzene volt a javából, a szórakoztatást tűztük ki célul abban az időben. Beledben ötszáz embernek muzsikáltunk, mert annyian fértek be a kultúrházba – mesélte Gombás László. Öt év után lazult a fegyelem az együttesben, és hamarosan feloszlottak. Úgy érzi, az emlékkoncert sikeréért megtettek mindent. Valószínű, hogy tovább lehetett volna csiszolni a számokat, de az emberek maximálisan méltányolták az igyekezetet – fűzte hozzá.
Néhai Németh Bélát és kisfaludi származású feleségét a zene hozta össze: Az asszony abban a vendéglőben dolgozott, ahol leendő férje is fellépett. Nem kifejezetten a bulik hatására ismerkedtek össze, hiszen mindketten dolgoztak. Házasságukban az sem okozott problémát, ha a zenész társ hétvégenként kimaradozott a muzsikálás miatt, mert munkának fogták fel. A párnak két lánya született, s a nagyobbik gyermek iskolás korában szívesen hallgatta, sőt még énekelt is az együttessel. Németh Bélánénak nagyon megható volt, hogy a régi zenésztársakon kívül milyen sokan eljöttek az emlékkoncertre, ráadásul a mai fiatalok is érdeklődtek a program iránt. – Nem tudok elég hálás lenni, hogy így összehozták a szervezők – tette hozzá. A legmeghatóbb az volt számára, amikor egy ’69-es próbafelvételről férje hangját hallhatta vissza.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
Fennállásának 65. évfordulója alkalmából idén nyáron jubileumi kórustalálkozót szervezett a Csornai Bárdos Kórus.
Kapuvár nagy napjának nevezte a korabeli országos sajtó az 1924. augusztus 15-én felavatott világháborús emlékmű leleplezését.
Pappné Kovács Piroska negyven évvel ezelőtt megszeppent gyerekekkel találkozott minden év szeptemberében, és ehhez képest ma sokkal öntudatosabb, bátrabbak és nyitottabbak a nebulók.