Az emberek sokszor szemérmesen hallgatnak a problémáról, pedig nemcsak Erdélyre jellemző, hogy sok az elhagyatott gyermek. Böjte Csaba kifejzete empátiáját és így fogalmazott: Ha a szemünk vagy a fogunk megbetegszik, akkor miért ne romolhatna el a szülők családfenntartó készsége is? Ilyenkor nem ítélkezni, hanem segíteni kell – mondta a szerzetes „Csillagösvény a Dunántúlon” című programja csornai állomásán, aki ezt követően a kapuvári hívekkel találkozott.
Jézus tanítása szerint a család a világ összetartó ereje, de sajnos napjainkban egyre több szeretetteljes közösség hullik szét darabjaira. A házastársak hamar elengedik egymás kezét. Böjte Csaba meglepve tapasztalta ausztráliai útján, hogy Sydney környékén is milyen sok az elhagyatott gyermek, és hazánkban közel húszezer kiskorú él állami gondozottként.
– 1993-ban nyitottam Déván az első gyermekvédelmi központot, amely nem tudatos szervezés eredménye. A gyerekek bekopogtattak az ajtón, sokan koldultak, ezért mi próbáltunk ételt biztosítani számukra. Tábort is szerveztünk az utcagyerekeknek, akik attól kezdve nem akartak elmenni többé. Így huszonegy éve „táborozunk” – hangzott az interjúban.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója amikor elindult a neki rendelt úton, az anyagi dolgokat a Mennyei Atyára bízta, a kicsik nevelését pedig magára vállalta. Böjte Csaba a mai napig hisz az isteni gondviselésben.
– Ha az Úr levenné a tekintetét rólunk, akkor biztos, hogy a másnapot sem tudnánk megélni. Ezért nem is aggódom azon, hogy mit eszünk, vagy mit iszunk, mert ezt csak Istenben bízva lehet megoldani. Minden erő, lendület a Jóistentől van. A focicsapat tíz lefutásból biztos, hogy nem rúg tíz gólt. A mi életünkben is sokszor próbálunk jót tenni, mégis rosszul sül el, máskor meg ha ügyetlenül is állunk neki a feladatnak, mégis olajozottan megy minden.
Az atya szerint a gyermekben lévő szabad akaratot nem lehet felülírni, ezért a pedagógusoknak „csak” meg kell mutatniuk az értékeket. Az egészet úgy kell elképzelni, mint a különféle finomságokkal megrakott svédasztalt; a gyermek előbb-utóbb választ a szellemi és fizikai javak közül. Van, amit csak kézbe vesz, s van, amit muszájból le is nyel, de a nagy titok abban rejlik, hogy hogy mit fogyaszt el jó étvággyal. A hozzáértő „szakács” ízletesen tálal mindent, így a hasznos dolgok előbb-utóbb beépülnek a gyerekek életébe.
Amikor dr. Pápai Lajos megyés püspök tizenegy évvel ezelőtt győri szeretetvendégségbe hívta Böjte Csabát, a szerzetes még nem tudta, hogy mi a találkozó lényege. Az ünnepséget azóta többször megtartották, s minden alkalommal gyűjtést szerveznek az erdélyi gyerekek javára.
Vajon hogy állunk a magyar lelkülettel, szellemmel? Mi köti össze a közös nyelven kívül a különböző kontinenseken élő magyarokat? – tette fel a kérdést magának Böjte Csaba. Miután kereste a választ, a következő megállapításokra jutott: Három olyan jellemző tulajdonságot vél felfedezni az emberekben, amely a Boldogságos Szűzanyáról is elmondható. Az egyik az életigenlés. „Gyermekeső árassza el a Kárpát-medencét, másként kiveszünk! A gyermek életet, lendületet visz a családba.” A másik tipikus magyar vonás az összefogásra való hajlam, hogy az emberek vállt vállnak vetve kihúzzák egymást a bajból. Harmadsorban nemcsak imádságra, hanem jókedvre, derűre is szüksége van az igaz magyar embernek. Népünk valódi lelkületétől távol áll a panaszáradat, hisz még az átmenetileg rossz dolgokat is könnyebb feldolgozni humorba ágyazva. Igaz, a jókedv nem ruházza fel a gyermeket, és nem tömi meg a hasát az éhezőnek, de átsegít a nehézségeken.
– Merjük egymást megkacagtatni, merjünk egymásra nézni, mert az öröm lassan megváltoztatja az életet. Adná az Isten, hogy a magyaros, máriás jókedv betöltené a mi szíveinket! Ha jó magyar gyermeket akarsz nevelni, akkor tanítsd arra, hogy a közösségért szolidaritást, munkát vállaló, nagylelkű, bátor felnőtté váljon. Tudjon örvendeni annak, ha süt a nap, de annak is, ha esik az eső – mondta Csaba testvér.
Lehet, hogy kicsik és gyarlók vagyunk, de merjünk vidámak lenni, mert a Mennyei Atya gyermekeiként szeret bennünket.
Aki a gyűlölet, a veszekedés magját veti el, az miért várja el, hogy abból jó szó és szeretet legyen? Böjte Csaba a televízió nézőitől Isten áldását kérve köszönt el, és folytatta útját Kapuvárra, ahol szintén nagy szeretettel várták a szerzetest. ©MOLNÁR TV. KFT.
Mi lenne, ha reggel nem autóba ülnél, hanem helyette gyalog indulnál el az iskolába, vagy akár kerékpárral, esetleg rollerrel érkeznél? Majdnem mindegy, csak mozogj minél többet! Ha gyűjtöd a „zöld” pontokat, nemcsak magaddal teszel jót, mert egészségesebb leszel, de az iskoládnak is segítesz, mert hasznos nyereménytárgyakhoz juttathatod a közösségedet.
Mi lenne, ha reggel nem autóba ülnél, hanem helyette gyalog indulnál el az iskolába, vagy akár kerékpárral, esetleg rollerrel érkeznél? Majdnem mindegy, csak mozogj minél többet! Ha gyűjtöd a „zöld” pontokat, nemcsak magaddal teszel jót, mert egészségesebb leszel, de az iskoládnak is segítesz, mert hasznos nyereménytárgyakhoz juttathatod a közösségedet.
Napjainkra tömeges méreteket öltenek az internetes csalások – fogalmazott a bűnmegelőzési főelőadó.
Nem véletlenül jöttek el ennyien, és aki itt van, annak nagyon sokat jelent a nemes szellemben megrendezett verseny – fogalmazott Major Jenő a 15.
Henczel Szabolcs szerint húsvét alkalmával különösen aktuális a szeretet forrásáról és mélységeiről való elmélkedés.
2025. április 8-án tartották a Széchenyi iskolák találkozóját Kapuváron. Nem véletlen az időpontválasztás, hiszen 165 éve ezen a napon hunyt el Széchenyi István.