A kiemelt ünnepek örökre nyomot hagynak a szívünkben – fogalmazott Perlaki Sándor a 80. születésnapját ünneplő Csukás iskola jubileumi gálaműsorán. Csornán és a Rábaközben nagy hagyománya van a mezőgazdasági tevékenységnek és az ehhez kötődő magas színvonalú képzésnek.
A kerek évfordulón Perlaki Sándor köszöntötte a iskola egykori és mai tanárait, tanulóit és velük együtt ünneplő közönséget. Az igazgató, mint az intézmény egykori diákja osztotta meg érzéseit, emlékeit a Csukás Zoltán Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskola 80. jubileumi évfordulója alkalmából. Elmondta, hogy a nyolc évtized alatt sokat változtak az iskola életét szabályozó törvények, rendeletek, de a cél mindig ugyanaz maradt: a náluk tanuló gyermekeknek hitet és tudást adni, képességeiket magasabb szintre fejleszteni, hiszen ők jelentik az ország jövőjét.
– Az iskola, az almamater mindannyiunk életének meghatározó színtere. A hely, ahol felfedezzük a világot és önmagunkat, ahol megtapasztaljuk, hogy csak társakkal körülvéve lehet boldog és értelmes életet élni – hangzott az ünnepi beszédben.
Bagdán Boglárka agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár a 80 éves iskola gálaműsorán óriási dolognak nevezte, hogy az intézmény nyolc évtizede bocsát ki magából olyan embereket, akik a mezőgazdasági munkára hivatottak. Mindez azt jelenti, hogy ehhez a hivatáshoz is megfelelő tudásra van szükség. A magyar családok és fogyasztók elvárásai egyre inkább érvényesülnek az élelmiszer-termelésben, -iparban és kereskedelemben. A helyettes államtitkár szerint fontos, hogy a fiatalok is felismerjék a mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket, melyhez erős szakképzésre van szükség, és biztosítani kell a gyakorlati tudás megszerzését.
– Egyik meghatározó oktatási intézményünket ünnepeljük, fennállásának 80. évfordulóját. Városunk és az intézmény fejlődése már évtizedekkel megelőzően szorosan összefonódott, noha ma már nem a város, hanem az Agrárminisztérium a fenntartója – hangsúlyozta Csorna polgármestere. Dr. Bónáné dr. Németh Katalin beszédéből kihagyta a történelmi áttekintést, hisz az előtte szólók ezt megtették, hanem helyette inkább a mával foglalkozott. Véleménye szerint a korszerű tudás, a modern technológia ismerete, a kiváló tanári kar és a tudásszomjas ifjúság idézhet elő ilyen töretlen fejlődést. A szakképző iskola megléte a város számára is többletet hordoz, ugyanakkor tágabb régiónk és szűkebb pátriánk, a Rábaköz múltja szinte predesztinálta a mezőgazdasági szakképzést.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nevében Németh Gergely szólalt fel: szerinte egy tanintézmény létrehozása mindig a jövőbe történő befektetés, amit nagyon jól tudtak a csornaiak. A megyei agrárgazdasági kamara mindig is partnerként tekintett a jó szakembereket képző Csukás iskolára – jegyezte meg az elnök.
Kapui Ferenc, az iskola egykori pedagógusa az öregdiákok nevében köszöntötte a megjelenteket, majd a Csukásban eltöltött tanuló és tanár éveiről beszélt. A nyugalmazott pedagógus hatvanhat évnyi élettapasztalattal a háta mögött azt üzente az iskola tanulóinak, hogy az életben semmi nincs ingyen, a tudásért pedig keményen meg kell dolgozni.
A gálaműsoron közreműködtek: Telekesi Tamás (tangóharmonika), Giczi Artúr és Kovács Gábor (vers), Dömötör Attila (ének), az iskola mostani és egykori diákjai (néptánc).
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
Fennállásának 65. évfordulója alkalmából idén nyáron jubileumi kórustalálkozót szervezett a Csornai Bárdos Kórus.
Kapuvár nagy napjának nevezte a korabeli országos sajtó az 1924. augusztus 15-én felavatott világháborús emlékmű leleplezését.
Pappné Kovács Piroska negyven évvel ezelőtt megszeppent gyerekekkel találkozott minden év szeptemberében, és ehhez képest ma sokkal öntudatosabb, bátrabbak és nyitottabbak a nebulók.