A böjt időszakában Jézus szenvedéstörténetére figyelünk. Jézus Lukács evangéliumában arról beszél, felmegy Jeruzsálembe, hogy beteljesedjen mindaz, amit a próféták megírtak – fogalmazott Ihász Beatrix. Az evangélikus esperes szokásos „Imapercek” című televíziós műsorában arról beszélt, hogy milyen nehézségekkel kell megbirkóznia a mostani böjti időszakban a híveknek.
Arra utal Jézus, hogy a próféciák rajta, benne és általa teljesedtek be. Jézus az elítéltetése felé halad, hogy beteljesüljön a prófécia.
– A böjti időszakban lelkiekben mis is Jeruzsálem felé indulhatunk. Amikor a böjti időszakot megkezdjük, amit Isten kegyelméből megélhetünk, akkor arra gondolunk elsősorban, hogy a böjt valamiféle ételről-italról való lemondás.
Az evangélikus esperes megjegyezte: – Több ennél a böjt, hiszen minden lemondás, amit esetleg megfogadunk, vagy amit szeretnénk megtartani, azért van, hogy másra, valakire, valami többre figyeljünk és több idő jusson például a Biblia olvasásra. Több idő jusson arra, hogy Isten üzenetét kutatjuk, mert Isten akaratát szeretnénk teljesíteni.
– Isten akarata nem más most sem: Szeresd az Urat, a te Istenedet, teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből. Szeresd felebarátodat, mint magadat. Ha csak ennyit ismernénk a Bibliából, ha csak ennyit ismernénk Jézus szavából, már akkor is bőséges tennivalónk, bőséges gondolkodnivalónk adódna ebben a böjti időszakban. Több Biblia olvasásra, tanulmányozásra ad lehetőséget, és természetesen az imádságra.
Ihász Beatrix szerint a ránk leselkedő, fenyegető veszély miatt az embereknek mostanság több oka is lehet egyszerre az imádságra. Az elmúlt hetekben, hónapokban eluralkodó járvány miatt bárki megtapasztalhatta, hogy milyen a kényszerű bezártság, annak minden nehézsége és fájdalma.
Ilyenkor felmerül bennünk a kérdés: Honnan jön a reménysugár? Honnan jön végre a megkönnyebbülés? Mikor zökkenhet vissza az életünk a régi kerékvágásba? Fontos lehet az emberek számára, hogy ezt a kényszerű bezártságot, szabadságelvonást arra használja, hogy elfogadja saját testének korlátozottságát és azokat a korlátokat, amelyeket mások szabtak rá.
A másik, amiért nagyobb szükségünk van az imádságra, a közelünkben dúló háború. Ennek kapcsán újabb kérdések merülnek fel bennünk: Hol van a béke forrása?
Az imádság, az elcsendesedés és a tettre kész szeretet indít minket ezekben a napokban arra, hogy forduljunk oda másokhoz, a szükséget szenvedőkhöz, a menekültekhez, a segítséget kérőkhöz.
– Így indít minket az irgalmas Isten a mostani böjtben arra az útra, amelyre Jézus rátette a lábát, amely Jeruzsálem felé tartott az ő számára. Így lehet nekünk, 21. századi keresztyéneknek, evangélikusoknak lehetőségünk arra, hogy megkérdezzük és választ is kapjunk arra, hogy honnan jön a reménysugár.
– Egyházunk zsinata határozatba foglalta, hogy elkötelezettek vagyunk az ukrajnai menekültek megsegítésében, minden humanitárius segítségre készek vagyunk. A Magyarországi Evangélikus Egyház elkötelezett a bajba jutottak megsegítése iránt, ezért arra kérték az országos irodát, hogy mérjék fel a segítségnyújtás lehetőségét. A gyűjtés elsősorban az anyagiakra vonatkozik, és természetesen imádságban kérjük Isten könyörületességét, irgalmát és segítségét, valamint a békesség reménysugarát. A pénzadományokat továbbra is fogadjuk és továbbítjuk, tartós élelmiszer adományokat a Vöröskereszt vásárosfalui szervezete gyűjti.
További kérdésekkel bátran keressék Mészáros Attila menekültügyi referenst: [email protected] címen.
A tárgyi adományokkal kapcsolatban Decmann Bertalan munkatársunk szolgál információval: [email protected].
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél is gyűjtünk a menekültek megsegítésére. A zsinaton Fabinyi Tamás püspök imádkozott a békéért, melyből egyet emelek ki, Máté evangéliumából (24.6) Jézus szavát: «Háborúkról fogtok majd hallani, jövendöl Jézus, s háborús hírek fognak keringeni. Vigyázzatok, ne kerítsen hatalmába benneteket a félelem!
Imádkozzunk, hogy a félelem helyett az erő és a józanság uralkodjon el rajtunk».
Az országos segélyszervezeteken keresztül eljuttatjuk adományainkat a menekülteknek.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.
Fennállásának 65. évfordulója alkalmából idén nyáron jubileumi kórustalálkozót szervezett a Csornai Bárdos Kórus.
Kapuvár nagy napjának nevezte a korabeli országos sajtó az 1924. augusztus 15-én felavatott világháborús emlékmű leleplezését.
Pappné Kovács Piroska negyven évvel ezelőtt megszeppent gyerekekkel találkozott minden év szeptemberében, és ehhez képest ma sokkal öntudatosabb, bátrabbak és nyitottabbak a nebulók.