A 2. magyar hadsereg katonáira és munkaszolgálatosaira emlékeztek a doni katasztrófa 81. évfordulója alkalmából megrendezett beledi ünnepségen. A rendezvény résztvevői főhajtással tisztelegtek az elesett, illetve a hadifogságba került katonák, valamint a tengernyi szenvedés után hazakerülők emléke előtt.
Az 1943. január 12-én kezdődő eseményekről Orbán Petra, a Beledi Általános Iskola történelemtanára beszélt a II. világháborús emlékműnél. Elmondta, hogy 1942 tavaszán mintegy 200 ezer katonát küldtek ki a Don-kanyarba, de már novemberben döntöttek arról, hogy 40-50 ezres kontingenst szállítanak a magyar katonák egy részének leváltására. Ez azonban egybeesett a szovjet támadással, így azok sem kerültek haza, akiket leváltottak volna. A szovjet Vörös Hadsereg mínusz 30-35 fokos hidegben áttörte a magyar vonalat. A német hadvezetés nem vetette be az arcvonal ezen részén állomásozó egyetlen tartalékát sem, de a visszavonulást is megtiltotta. A magyar katonáknak a többszörös túlerővel szemben, embertelen körülmények között kellett tartaniuk magukat.
A beledi megemlékezésen felszólaló pedagógus ezt követően egy túlélő visszaemlékezéséből idézett. A Dont megjárt magyar katonák határtalan szenvedések közepette próbáltak helytállni. Februárban a körbezárt bajtársakat felszólították a magyar tisztek, hogy meneküljenek. A 2. magyar hadsereg közel egy évig tartó hadszíntéri tevékenysége során elesett, megsebesült és fogságba került honvédek és munkaszolgálatosok száma 125-130 ezer főre tehető.
A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége idegen földön, idegen érdekekért négyszer annyi ember veszett el el, mint a mohácsi csatában.
Kulcsár Béla szerint nem is I. és II. világháborúról beszélhetünk, hanem egyszerűen csak nagy háborúról, közte 21 év tűzszünettel.
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
A beledi nyári tábor szervezői a közelben keresnek kirándulóhelyet a gyerekeknek. Rácz Árpádné elmondta, hogy egyrészt végesek az anyagi lehetőségek, másrészről nem szeretnék órákon keresztül utaztatni a táborozókat, és egyébként is megyénk sok szép látnivalóval rendelkezik.
Török Jeanette a Rábaközi Médiacentrumnak rendszeresen beszámol a Beledi Általános Iskola sportéletéről.
Csorna Város Önkormányzatának képviselő-testülete júniusi ülésén elfogadta a 2025. évi költségvetés negyedéves módosítását, mely a január 1-jétől április 30-áig terjedő időszak átvezetéseit tartalmazza.
Beleden sok éve hagyomány, hogy a pünkösdi fesztivál alkalmával a helyi művelődési házba várják a kultúrakedvelő közönséget.