Március 15-e a szabadság, a fejlődés, a modernizáció, valamint a nemzeti tudat érzését szimbolizálja. A hősök nem tudhatták, hogy mi lesz a szabadságharc vége, de azt tudták, hogy az elnyomókat le kell dönteni – hangzott a csornai városi ünnepségen.
Az ünnep legfontosabb feladata az emlékezés, a forradalomban és szabadságharcban részt vállalt személyek iránti tisztelet, a róluk való megemlékezés – mondta dr. Bónáné dr. Németh Katalin az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen.
Ha megkérdeznék a világ bármely pontján élő magyaroktól, hogy számukra melyik a legfontosabb nemzeti ünnep, szinte kivétel nélkül a március 15-ét mondaná.
– A 170 évvel ezelőtt Pest-Budán kitört és vér nélkül győzött forradalom megteremtette a polgári átalakulás alapjait, megszületett a modern, parlamentáris Magyarország. A forradalmat követő szabadságharc célja az idegen Habsburg uralom megszüntetése, a nemzeti szuverenitás, a függetlenség kivívása és az alkotmányos berendezkedés kialakítása volt. Bár a szabadságharc elbukott, és az azt követő önkényuralom kegyetlen volt és sok áldozattal teli, a magyarok megmutatták a világnak, hogy a haza, a nemzet érdekében képesek összefogni, és szabadságuk kivívása érdekében még az életüket is képesek voltak feláldozni – fogalmazott dr. Bónáné dr. Németh Katalin. A polgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy hazánk képes az összefogásra, egyszerre két nagy hatalommal harcolva is megszerezte az önállóság alapjait.
– Nekünk, csornaiaknak a mai ünnep alkalmával fejet kell hajtanunk a szabadság iránt küzdő helybéli elődeink emléke előtt is. Büszkén és emelt fővel emlékezzünk arra a negyvenhat csornai honvédra, akik az 1848/49-es forradalom és szabadságharc ütközeteiben részt vettek. Külön dicsőség számunkra, hogy a szabadságharc egyik legutolsó győztes csatája városunkban történt, így a honvéd sereget vezető Kmetty György neve, mint csornai győző került a történelem lapjaira, akinek városunkban emelt szobra, és annak környezete méltó módon került felújításra a tavalyi évben.
Elődeink dicsőséges tettei mit üzennek a ma élők számára? Eleink kivívták a nemzet szabadságát, de napjainkban is saját magunk határozzuk meg sorsunkat, és törekedni kell a függetlenség, a békés világ megőrzésére – hangsúlyozta a szónok.
A Petőfi téren megrendezett ünnepi megemlékezésen közreműködtek a Győri Szolgáltatási Szakképzési Centrum Hunyadi János Középiskolájának diákjai.
Beküldés dátuma: 2018. 03. 14.– Legyetek becsületesek, tanuljatok és mindig segítsetek társaitoknak, mindenkinek, akinek szüksége van rá – mondta a csornai széchenyiseknek Széchenyi Sándor.
– Legyetek becsületesek, tanuljatok és mindig segítsetek társaitoknak, mindenkinek, akinek szüksége van rá – mondta a csornai széchenyiseknek Széchenyi Sándor.
Nagy valószínűséggel nem az egyházak, sem a benne munkálkodó lelkészek fogják megoldani a világban zajló kibékíthetetlen ellentéteket, háborúkat, de az ő felelősségük, hogy az emberek megleljék a hit általi stabilitást a kis közösségekben.
A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.