A szakácsok erőpróbáján a szervezők azt várták a fiataloktól, hogy a legjobbat hozzák ki magukból. Az iskolából kikerülő tanulok még nem „kész” emberek, mert az önálló munkához sokat kell gyakorolniuk.
A Berg Chef Kupát az iskola 40 éves, valamint a kapuvári szakképzés 130 éves évfordulójának tiszteletére rendezett tavalyi jubileumi ünnepségen tartották meg először. A szervezők nem vérre menő küzdelmet szerettek volna látni, így a programot azzal a céllal hozták létre, hogy a régió szakképző intézményeiben tanulók ismerjék meg egymás szokásait. A tapasztalatcserén részt vevő győri, csornai és kapuvári szakképző iskolák fiataljai hasznos, élményekkel teli információkkal gazdagodtak a nap folyamán – tájékoztatta televíziónkat Nagyné Szabó Nikoletta, a Berg Gusztáv Szakiskola igazgatója.
Az idei megmérettetésen szintén a Rábaköz ismert ételei kerültek terítékre. Az elbírálásnál alapvető szempont a tálalás, az ennivaló hőmérséklete, továbbá az íze. A mindent látó zsűri tagjai az ételek elkészítésén túl sok mindenre figyeltek, például a tisztaságra, vagy a keletkező hulladékok mennyiségére.
A himodi Gyürü Klaudia négy éve döntött úgy, hogy ezt a szakmát választja. Mivel szülei reggeltől estig dolgoztak, gyakran főzött két kisebb testvérére. Addig-addig próbálkozott az ételkészítéssel, míg megkedvelte azt. Első sikerélményét a krumplis tészta jelentette, majd édesanyját figyelve egyre több mindent bevállalt. A Berg Gusztáv Szakiskola tanulója a főzésnek egyedül szeret nekiállni, legfeljebb ha megakad, akkor kér segítséget anyukájától. Klaudia az iskola szakmai képzésével elégedett. Tanulmányainak elején a levesekkel ismerkedett, s mivel nincs kedvence, valamennyi ételnek örömmel nekikezd.
A televíziónknak nyilatkozó lány a Berg Chef Kupán két fiú társával alkotott egy csapatot. A versenyen előételnek húslevest, főételnek kapuvári bicskást és csermajori töltött bordát kínáltak, a desszertes tányérra pedig rakott palacsinta került. A kapuvári Berg Gusztáv végzős tanulója egyelőre nem tudja, hogy hol fog elhelyezkedni, de természetesen szakmájával szeretne érvényesülni.
A hanságligeti Erdős Ramóna idén végez a csornai Kossuth Lajos Szakiskolában. Szakmaválasztását nagyban befolyásolta, hogy milyen képzési lehetőségek adódnak a környéken, ugyanakkor ma már örül annak, hogy a szakács mesterségre adta a fejét. Első önállóan készített étele a párolt rizs volt. A diák meg van elégedve a csornai intézményben folyó oktatással. A megkezdett vonalon tovább haladva szeretné megszerezni a szakoktatói vizsgát.
A tisztaság az első, ezért a szakács tanulóknak mosogatni is meg kell tanulni – mondta a regionális szakács csapatverseny egyik zsűrije.
Szalai József 1976-ban végzett a soproni vendéglátóipari szakközépiskolában. Pályafutását az 1977 áprilisában nyíló csornai Korona Étteremben kezdte, ahol Belányi József főnöksége alatt sajátította el a szakma gyakorlati alapjait. A másodosztályú besorolást kapott, de osztályon felüli kiszolgálást biztosító étterem felszereltségét tekintve több évvel megelőzte korát, ezért sok híresség megfordult Csornán. Interjúalanyunk ezt követően Bágyogszovátra került, majd a szárföldi vendéglőt szerződéses üzemeltetésben működtette. Szalai József nyolc év után kitekintett nyugatra, ahol egy virágkertészetben kötött ki. Igaz, hogy pályát változtatott, de ezt a munkát is nagyon kedvelte. Az ausztriai munka mellett termőfölddel foglalkozott itthon: egyedül művelte az ötven hektárnyi területet. A két foglalatosságot egy idő után nem tudta összeegyeztetni. A tizenöt fővel dolgozó Garta Vendéglőt egyéni vállalkozóként kezdte, s jelenleg kft. formájában üzemelteti. Szalai József a tanulók létszámát szeretné bővíteni, de sajnos többet nem nagyon enged a konyha befogadóképessége. Riportalanyunk szerint az iskolából kikerülő fiataloknak legalább másfél évet el kell tölteniük a gyakorlati helyen, hogy önállóan rájuk bízzanak egy–egy műszakot.
Visszatérve a diákok által elkészített menüsorra, joggal kérdezhetjük, hogy mitől bicskás a kapuvári étel? Szalai József megmagyarázta: Régen bugylibicskát adtak ajándékba az ennivaló mellé, de a vendéglős sok éve keresi a környéken azt a fafaragót, aki elkészítené a kis méretű eszköz prototípusát. Mi a receptje a Berg Gusztáv Szakiskola eredményes szakképzésének? A tanulók lelkesedésén túl szükség van a magasan kvalifikált oktatógárdára, valamint a külső gyakorlati helyek támogatására.
Beküldés dátuma: 2015. 03. 11.A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
– Legyetek becsületesek, tanuljatok és mindig segítsetek társaitoknak, mindenkinek, akinek szüksége van rá – mondta a csornai széchenyiseknek Széchenyi Sándor.
Nagy valószínűséggel nem az egyházak, sem a benne munkálkodó lelkészek fogják megoldani a világban zajló kibékíthetetlen ellentéteket, háborúkat, de az ő felelősségük, hogy az emberek megleljék a hit általi stabilitást a kis közösségekben.
A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.